test

Krajské kolo turnaje v petanque

01.09.2013

V červnu proběhl v Domově pro seniory Burešov již 6. ročník Krajského kola turnaje v pétanque. Akce pořádaná pod záštitou Zlínského kraje byla zahájena za účasti hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka, radní pro sociální oblast Taťány Nersesjan a některých ředitelů zařízení, která se turnaje v letošním roce účastnila. Celkem 11 družstev bylo z Domovů pro seniory B a C v Otrokovicích, Luhačovic, Holešova, Bystřice pod Hostýnem, Lukova, Buchlovic, dvě družstva z Kroměříže. Přijeli také z Naděje Zlín a Charitního domova v Otrokovicích.

Pořádání akce je každoročně věnována velká pozornost personálu, počínaje úpravou hřišť, zajištění občerstvení a sestavení týmů s následným tréninkem seniorů, až po drobné organizační detaily. Předvídat se dá mnoho, vyjma počasí. Proto jsme vždy připraveni i na možnost uskutečnit turnaj mimo hřiště, přímo v prostorách domova pro seniory.

Obyvatelé některých domovů pro seniory přijíždějí opakovaně účastnit se klání, vybaveni nezdolným optimismem a touhou zvítězit. Jiní přijeli poprvé, jako např. obyvatelé z domova v Bystřici pod Hostýnem, kteří se obdivovali příjemnému prostředí a množství seniorů, kteří mají i ve svém pokročilém věku zájem setkávat se při společné aktivitě.

Celý tujnaj probíhal na dvou hřištích, na kterých bylo zajištěno občerstvení a podpora personálu.

Borci z Holešova, kteří se účastní každoročně a patří mezi favority, k tomu říkali: „Letos jsme ve formě, budeme první! Musíme být! Je pravda, že letos se míň trénovalo, nebylo kdy, díky počasí, ale věříme si." Družstvo z Burešova, pořádajícího domova, bylo sestaveno z osvědčených hráčů a doplněno o nové tváře.

Z domova pro seniory v Lukově přijeli již pošesté, s novým týmem sestaveným ze samých dam. „Úplně jsem mile překvapena“, říká paní Maruška, „a sleduji s úžasem dění kolem sebe. Přijeli jsme se jenom zúčastnit, ještě to neumíme, ale na podzim plánujeme turnaj v kuželkách.“ Hráči z Domova pro seniory u Moravy Kroměříž si věřili: „Máme natrénováno, tak jsme si jistí :-), všechno se nám tu líbí, plný stůl, pěkná děvčata“. Živě se zajímali o organizační zázemí akce a ocenili její hladký průběh.

Domov pro seniory z Bystřice pod Hostýnem s borci v zářivých dresech v zelené barvě se pyšní tím, že je jejich domov umístěn v pěkné lokalitě a obklopen zelení. Proto nás potěšila pochvala z jejich úst na hezkou zahradu. „Přijet, vidět, zúčastnit se...může být aj zemáková medaile, důležité je zúčastnit se. Kdo má největší šanci? Všichni!" Říkají s úsměvem právě hrající družstva na horním hřišti a pochvalují si, že se u hřiště sedí v příjemném stínu s pěkným výhledem.

Vyhrát se snažili hráči ze všech 11-ti družstev po celé dopoledne. Na jeho konci byl již znám vítěz celého turnaje, tým z Domova pro seniory u Moravy Kroměříž, druhé místo obsadili hráči Centra pro seniory Holešov a třetí místo získalo družstvo Charitního domova Otrokovice.

Po dobrém obědě se všichni sešli na slavnostním vyhlášení vítězů. Ocenění získali také nejstarší hráči turnaje Vítězslava Vašinová a Karel Bubela z Otrokovic, odkud bylo i celkově nejstarší družstvo. Jako největší sympaťák soutěže si odnesla cenu Milada Vašinová ze Zlína a cenu fair play František Dostál z Bystřice pod Hostýnem.

Ti, kteří nemuseli spěchat zpět do svých domovů, poseděli u muziky a pohoštění až do odpoledních hodin.

Přestože počasí bylo spíše vhodné pro posezení ve stínu a u vody, celý turnaj proběhl v plném nasazení a bez komplikací. Všichni hráči odjížděli spokojeni a přislíbili účast i na dalších kláních.

„Je to určitě výborná aktivita nejenom pro staré lidi“, řekl mladý reportér jedné z natáčejících regionálních televizí. A dodal, že je pro něj příjemné zjištění, že senioři i v tomto věku mají chuť stále něco podnikat.

 

Mgr. Martina Pacáková

vedoucí přímé obslužné péče

 


 Zpět