Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30
Výlet ZOO Lešná
1
Buráček
2
Oblíbené Hýbánky
3 4
Kontaktní terapie s poníky
5 6
7 8
Podzimní povídání
9
Nordic walking
10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Drobečková navigace

Úvod > Koncepty péče > Biografický model péče

KONCEPT BIOGRAFICKÉ PÉČE O SENIORY®                      Logo_EBIN.jpg

Retro pokojík 1.jpeg

V rámci široké škály moderních metod péče o seniory, zejména ty s Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence, klademe od počátku péče důraz na znalost životního příběhu klienta = biografii, jeho potřeb, zvyklostí, rituálů, zálib a dovedností.

V našem Domově se snažíme poskytovat péči individuálně, proto potřebujeme znát životní příběh klienta. To znamená zjistit, jaké měl klient záliby, zájmy, zvyky, oblíbené (nebo neoblíbené) aktivity nebo činnosti, co měl rád například k jídlu, co si rád oblékal, kde pracoval, co jej baví, o čem si rád povídá a o čem naopak mluvit nechce, a jaké má představy a plány v naší službě. Znalost životního příběhu nám pomáhá pochopit jednání a prožívání klienta, usnadňuje jeho adaptaci v novém prostředí a umožňuje přizpůsobit denní režim co nejvíce dřívějším zvyklostem klienta​.

 

Při plánování služby využíváme prvky biografické péče, což nám umožňuje poskytovat péči šitou na míru jednotlivci, která zvyšuje jeho kvalitu života a směřuje k maximální míře spokojenosti a nezávislosti. Cílem je zachovávat způsob života, na jaký byl klient zvyklý před začátkem využívání sociální služby​.

Biografická péče začíná získáním cenných informací z života klienta formou rozhovoru s ním a jeho rodinou. Tyto informace jsou zásadní pro další práci, protože nám umožňují doprovázet klienta při cestě jeho kompletním životním příběhem. Společně s klientem tyto informace zapisujeme do biografické knihy.

Přínos biografické péče:

  • usnadnění adaptace klienta v novém prostředí;                                     Obrázek1.jpg
  • vytvoření vztahu s pečujícím personálem;
  • podpora orientace osobou, místem, časem a situací;
  • udržení vědomí vlastní důstojnosti a identity klienta – kým byl a kým ještě je;
  • porozumění klientovi a jeho změněným způsobům chování;
  • možnost zapojení rodiny do péče o klienta (např. přípravou pokoje před nástupem, zajištění fotografií a drobného vybavení aj.);
  • bližší spolupráce rodiny s personálem;
  • sestavení biografické knihy (ta může být zdrojem vzpomínek i pro rodinu).

Biografii zpracováváme vždy se souhlasem klienta a informace ze života klienta jsou přísně důvěrné, zaměstnanci jsou vázáni mlčenlivostí. Získané informace slouží pouze pro sestavení plánů aktivit denního života (ADŽ) a biografické knihy. Pracovník se při práci řídí etickými zásadami, které zajišťují respekt a úctu k osobnímu příběhu každého klienta.

Etické zásady pro práci s biografií klienta

Biografický list

Autorkou Koncepce biografické péče ® o seniory a seniory s onemocněním demence je PhDr. Eva Procházková PhD., která je také pro náš Domov od počátku maximální podporou při zavádění koncepce do praxe a kontinuálně vzdělává náš tým. PhDr. Eva Procházková, PhD., vystudovala v Rakousku „psychobiografický model péče“ u prof. Erwina Böhma a od roku 2008 je jeho stálou spolupracovnicí. Způsob péče o seniory s onemocněním demence, podle prof. Erwina Böhma a autora modelu péče, je využívaný v německy mluvících zemích a jeho využívání je stále více zakomponováno do péče poskytované v ČR. 

Více informací na webu www.ebinbio.cz

 

"Práce s biografií staví mosty mezi minulostí a přítomností, po kterých je možné profesionálně doprovázet osobu postiženou demencí."
PhDr. Eva Procházková PhD.

Certif BIO_obraz.jpg

 

"Jsme domov, který tvoříme společně."