O službě
Poslání
Posláním Domova se zvláštním režimem je poskytování podpory, pomoci a péče osobám s Alzheimerovou chorobou a jiným typem demence, kteří z důvodů vysoké závislosti na péči druhé osoby nemohou žít v přirozeném domácím prostředí, a to ani s pomocí rodiny, jiných osob a služeb. Pomoc, podpora a péče vychází z individuálně nastavených potřeb uživatelů tak, abychom respektovali jejich důstojnost a veškerá práva.
Okruh osob, kterým je sociální služba určena:
Osoby nad 60 let s Alzheimerovou chorobou a ostatními typy demence, jejichž nepříznivá sociální situace vyžaduje pravidelnou pomoc druhé osoby a není možné ji zvládat v domácím prostředí.
V souladu s ust. § 91 odst. 3 zákona č.108/2006 Sb., o sociálních službách může poskytovatel odmítnout uzavřít se zájemcem smlouvu o poskytování sociální služby, pokud:
- domov neposkytuje službu, o kterou zájemce žádá, a to i s ohledem na vymezení okruhu osob v registru poskytovatelů sociálních služeb,
- domov nemá dostatečnou kapacitu k poskytnutí sociální služby, o kterou zájemce žádá,
- zdravotní stav zájemce vylučuje poskytnutí sociální služby (žadatel je v terminálním stavu nemoci) se jedná o osobu, které poskytovatel v době kratší než 6 měsíců vypověděl smlouvu o poskytnutí téže sociální služby z důvodu porušování povinností vyplývající ze smlouvy.
Domov se zvláštním režimem má tyto cíle:
- Uživatel, který v domově za podpory poskytované sociální služby důstojně prožije a dožije svoje stáří.
- Uživatel, který je spokojený v těchto oblastech; ubytování, stravování, poskytování sociálně aktivizačních činností dle individuálních potřeb.
- Uživatel, který si za podpory poskytované sociální služby uchová co nejdéle svoje schopnosti a dovednosti, zejména ve vztahu ke své soběstačnosti.
- Uživatel, kterému je sociální služba poskytována individuálně dle jeho osobních přání a poskytuje mu podporu při jeho realizaci.
Zásady poskytování sociální služby:
- INDIVIDUÁLNÍ PŘÍSTUP – pracovníci zjišťují individuální potřeby uživatelů, na jejichž základě společně s uživateli sestavují plány, podle kterých je poskytována sociální služba. Pracovníci podporují uživatele, aby se věnovali svým zálibám a koníčkům, které jim pomáhají udržet se v dobré fyzické i psychické kondici.
- ZACHOVÁNÍ DŮSTOJNOSTI – pracovníci při poskytování sociální služby zachovávají důstojnost a vůli uživatelů, ke každému přistupují s úctou a respektem.
- PODPORA V SOBĚSTAČNOSTI – pracovníci uživatele motivují, podporují v soběstačnosti a činnostech, které jsou schopni sami zvládnout, s cílem přiblížit se co nejvíce běžnému způsobu života.
- PODPORA SOCIÁLNÍHO ZAČLEŇOVÁNÍ – uživatele podporujeme ve využívání služeb, kulturních a společenských akcí mimo zařízení, pomáháme jim udržovat kontakt se společenským prostředím v zařízení, podporujeme uživatele v kontaktu s rodinou, přáteli a vrstevníky.
- OCHRANA PRÁV – chráníme práva uživatelů zejména v souladu s Listinou základních práv a svobod.
Dokumenty