Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30
Kácení májky
31 1 2
Sladké mámení
3 4 5
Kosmetický salon u Kopretinek
6 7
Tour de Zlín
8 9
10 11
Pétanque 2024
12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Drobečková navigace

Úvod > O domově > Aktuality z domova > Koncept biografického modelu péče

Koncept biografického modelu péčeČást týmu Domova pro seniory Burešov absolvoval v květnu 2023 a zdárně zakončil sérii vzdělávání a workshopů, s cílem naučit se pracovat s biografií  klientů a zavedení konceptu biografické péče do praxe. Tato koncepce vychází z Psychobiografického modelu péče prof. Erwina Böhma, jehož základním stavebním prvkem je životní příběh seniora. Důraz je kladen také na regionální znalosti a historii.

Nejvyšším cílem v práci s biografií je porozumět životní historii našich klientů a na základě tohoto poznání poskytovat adekvátní a "na míru šitou" péči s úctou a respektem. Tento přístup je využíván zejména v péči o uživatele se symptomy demence. Zaměřuje se na podporu uživatele v oblasti orientace časem, místem, situací, osobou, ale také na podporu jeho schopnosti sebepéče a na způsoby, jak co nejdéle tuto schopnost uchovat a rozvíjet.

Průvodcem na nové cestě nám byla PhDr. Eva Procházková, PhD., zakladatelka koncepce Biografické péče o seniory® v České republice. Paní doktorka dokázala všechny skvěle motivovat a nadchnout. Díky ní ušel náš tým velký kus cesty, která nebyla jednoduchá. O to víc si výsledku vážíme.

Vznikly první biografické knihy, díky nimž jsme se mohli ještě více přiblížit k nám svěřeným klientům. Proběhla první předávání těchto biografií klientům a s tím bylo spojeno mnoho hezkých emocí a okamžiků. Zde se ukazuje, že tato cesta má smyl. Nicméně stále jsme na začátku a jdeme dál.

Etické zásady pro práci s biografií klienta

Práce s biografií je poskytována na základě principu standardu č. 5. sociálních služeb a na základě Etického kodexu organizace.

  1. Biografie nesmí být nikdy použita v neprospěch klienta.
  2. Při práci s biografií respektujeme osobnost každého jedince, jeho svobodnou vůli, rozhodnutí, potřeby a přání.
  3. Vnímáme lidskou důstojnost, jako součást obrazu životního příběhu klienta.
  4. Ctíme soukromí každého člověka a přistupujeme k jeho individuálním hodnotám, zvykům a rituálům vždy s respektem a citem.
  5. Úctu k člověku považujeme za významnou hodnotu v péči a odborné komunikaci.
  6. Zachovávání mlčenlivosti podmiňuje vzájemnou důvěru mezi klientem a pečujícím.
  7. Neseme plnou zodpovědnost za získané informace od klienta a za svou práci. Jsme odpovědní sami sobě, klientům a jejich rodinám, včetně partnerům i celé společnosti.
  8. Udržujeme otevřené a přátelské pracovní vztahy s klientem/seniorem a jeho rodinou na základě znalostí z biografie.
  9. Naším cílem je spokojenost člověka. Proto v nejvyšší možné míře usilujeme o to, aby péče navracela klientům „radost ze života“, podporovala jejich samostatnost a přiblížila je tak k jejich představě o spokojeném podzimu života.
  10. Pečující nikdy nesoudí život klienta, ale respektuje jeho životní cestu. 

_DSC1326.JPG